ВУЗи України

Болонський університет
Болонський університет

ВУЗ (абревіатура від "вищій учбовий заклад", також використовуются скорочення ВНЗ та вищ) - це установа, що надає вищу професійну освіту.

Перші університети з’явилися ще у середні віки в Європі та арабському світі. Широко відомі такі найбільші ВУЗи як Болонський університет, що розташований в італійському місті Болонья і заснований у 1088 році; Оксфордський університет - найбільш старий англомовний вищий навчальний заклад (заснований у 1117 році, розташований у місті Оксфорд, Велика Британія); група паризьких університетів, відомих як Сорбонна, де студенти вчаться з 1215 року.

В Україні ВУЗами є технікум (училище), коледж, інститут, консерваторія, академія і університет. Найпоширеніші назви для ВНЗ III-IV рівнів акредитації - університет, академія і інститут.

Університет - це багатопрофільний учбовий заклад з великим вибором учбових програм у найрізноманітніших областях знання. Так, наприклад, у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка – 14 факультетів, у тому числі біологічний, географічний, геологічний, історичний, юридичний, філософський, економічний та інші.

Академія - це ВУЗ, котрий готує широий круг фахівців будь-якого направлення людської діяльності. Наприклад в Національній металургійній академії України готують фахівців на металургічному, механіко-машинобудівному, електрометалургійному та інших факультетах.

Інститут - ВУЗ, що займається підготовкою фахівців для праці у визначеній області професійної діяльності. Наприклад Київський інститут перекладачів готує фахівців по перекладу з багатьох іноземних мов.

Структура ВУЗів склалася ще у середні віки. Тоді в європейських університетах професори об’єднувалися за факультетами (від латинського "facultas" – "можливість, здатність"), тобто за групами людей, здатних викладати ту чи іншу дисципліну. Розподіл ВУЗів за факультетами зберігся і до наших днів.

Сьогодні факультет – це підрозділ ВУЗу, котрий готує фахівців за однією або декількома спорідненими спеціальностями. Керує факультетом декан.

В університетах і академіях факультети можуть виділятися у внутривузівські інститути (Інститут філології Київського національного університету, наприклад). Факультети, в свою чергу, розподіляються на кафедри, котрі здійснюють підготовку студентів у межах більш вузької спеціалізації.

Керує ВУЗом ректор.

Львівський національний університет імені Івана Франка
Львівський національний університет імені Івана Франка

Найстаріший ВУЗ України - Львівський національний університет імені Івана Франка. 16 січня 1661 року за наказом польського короля Яна II Казиміра єзуїтській колегії у Львові був присвоєний "статус академії і титул університету" з правом викладання всіх дисциплін і присвоєння вчених степенів.

Підготовка фахівців у ВУЗах України виробляється з різних напрямків навчання і спеціальностей, ознайомитися з якими можна тут.

Ліцензії та акредитація ВУЗів

Головний корпус Київського
національного університета
Київський університет

Обов'язковою умовою діяльності ВУЗу в Україні є наявність у вищого навчального закладу ліцензії на право здійснення освітньої діяльності, в якій зазначаються назва напряму навчання, спеціальності, освітньо-кваліфікаційний рівень та обсяги підготовки, термін дії ліцензії, а також назва та юридичні адреси вищого навчального закладу та його відокремлених структурних підрозділів (філій).

Також необхідний для ВУЗу сертифікат про акредитацію напрямів та спеціальностей, за якими навчаються студенти.

Законом України "Про освіту" встановлено чотири рівні акредитації:

  • перший рівень - технікум, училище, інші прирівняні до них вищі навчальні заклади;
  • другий рівень - коледж, інші прирівняні до нього вищі навчальні заклади;
  • третій і четвертий рівні (залежно від наслідків акредитації) - інститут, консерваторія, академія, університет.

Залежно від рівня акредитації ВУЗи України готують фахівців різних освітньо-кваліфікаційним рівнів:

  • молодший спеціаліст - забезпечують технікуми, училища, інші ВУЗи I рівня акредитації;
  • бакалавр - забезпечують коледжі, інші ВУЗи II рівня акредитації;
  • спеціаліст, магістр - забезпечують ВУЗи III і IV рівнів акредитації.

Детальніше про ліцензування та акредитацію - у роз'ясненні Управління ліцензування, акредитації та нострифікації Міністерства освіти і науки України.

ВУЗи України по регіонах (III і IV рівнів акредитації)

ВУЗи Києва ВУЗи Криму
ВУЗи Харкова ВУЗи Донецька
ВУЗи Дніпропетровська ВУЗи Львову
ВУЗи Одеси ВУЗи Вінниці
ВУЗи Житомира ВУЗи Закарпаття
ВУЗи Запоріжжя ВУЗи Івано-Франківська
ВУЗи Кіровограда ВУЗи Луганська
ВУЗи Луцька ВУЗи Миколаєва
ВУЗи Полтави ВУЗи Рівного
ВУЗи Сум ВУЗи Тернополя
ВУЗи Херсону ВУЗи Хмельницького
ВУЗи Черкас ВУЗи Чернігова
ВУЗи Чернівців

Ви можете ознайомитись з:

  • Умовами прийому до вищих навчальних закладів України у 2010 році
  • Умовами прийому до вищих навчальних закладів України у 2011 році
  • Умовами прийому до вищих навчальних закладів України у 2012 році
Кiлькiсть переглядiв: 284

Коментарi

Новини

Опитування

Хто відвідував наш сайт?

Календар

Попередня Червень 2020 Наступна
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930